Rehabilitacja pourazowa i pooperacyjna
Uszkodzenia pourazowe, którymi się zajmuje:
- zespoły przeciążeniowe – mięśni, więzadeł, ścięgien,
- stłuczenia – stawów i tkanek (wypadki komunikacyjne, upadki z wysokości),
- naciągnięcia, naderwania, zerwania (więzadła krzyżowe przednie kolana, ścięgna Achillesa),
- skręcenia,
- zwichnięcia (staw biodrowo-krzyżowy u koni),
- złamania,
- inne.
Rehabilitacja pourazowa
W rehabilitacji pourazowej skupiam się na uszkodzeniach i obrzękach powstałych najczęściej w wyniku urazu mechanicznego w tym również złamania, skręcenia, nadwyrężenia.
Urazy w ciele pacjenta powodują bardzo dużo negatywnych skutków. Objawy widoczne gołym okiem to: ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości, zaburzenie czucia głębokiego.
Natomiast globalnie obrażenia mogą mieć negatywny wpływ na postawę zwierzęcia, powodować utratę funkcji oraz wyłączenie z aktywności życia codziennego.
Program rehabilitacji jaki ustalam dla pacjenta ma na celu jak najszybszy jego powrót do zdrowia i do stuprocentowej aktywności fizycznej, jaką zwierzę wykonywało przed urazem.
Skutecznym narzędziem w przywracaniu utraconej funkcji jest współpraca właściciela zwierzęcia i rehabilitanta.
Rehabilitacja pooperacyjna
Celem moich zabiegów fizjoterapeutycznych jest jak najszybszy, prawidłowy i najbardziej efektywny powrót do aktywności fizycznej zwierząt po zabiegach operacyjnych.
Zajmuję się przypadkami po operacjach:
- plastyki, rekonstrukcji więzadeł, ścięgien,
- zabiegi w obrębie kręgosłupa operacyjne,
- unieruchomienia: gips,
- i inne.
Prowadzony przeze mnie program rehabilitacji pooperacyjnej ma na celu zapobieganie negatywnym skutkom zabiegu, takim jak: ból, obrzęk, ograniczenie ruchomości, osłabienie siły mięśni i zaniki mięśniowe, blizny oraz wczesne kompleksowe usprawnianie i powrót do pełnej sprawności. Również podczas pracy z pacjentem skupiam się na psychice oraz behawiorze zwierzęcia. Staram się, aby pacjent czynnie uczestniczył podczas zabiegów.