„Po dosiadzie poznaje się jeźdźca”. Jest to stare porzekadło, które jednak nieomylnie się sprawdza. Tylko przy prawidłowym dosiadzie można właściwie stosować pomoce jeździeckie. Jeździec musi bezustannie kontrolować swój dosiad, czy jest on zręczny, giętki i niewzruszony, powinien doskonalić go i utrwalać.” (Richard L. Wätjen 1987).
Celem warsztatów jest:
● poprawa równowagi
● zwiększenie rozluźnienia
● nauka napinania krzyża- stabilizacja centralna
● polepszenie podążania za ruchem konia i styczności z siodłem

Dzień 1: zajęcia z fijzoterpeutką Darią Konstantynowicz

CZĘŚĆ TEORETYCZNA:
1. Jeździectwo jako sport podwyższonego ryzyka.
2. Prawidłowa postawa jeźdźca, mięśnie warunkujące prawidłową postawę jeźdźca. Typ pracy mięśniowej, który należy doskonalić, aby stać się stabilniejszym, a co za tym idzie, lepszym jeźdźcem. Zrozumienie istoty odpowiedniego napięcia mięśniowego w aspekcie oddziaływania na konia, pracy przepony oraz stabilizacji centralnej – warunek stabilnej ręki i łydki. Jak zmniejszyć swój ciężar rzeczywisty działający na kręgosłup konia – o balansie mięśniowym.
3. Profilaktyka urazów – istota stopnia wytrenowania jeźdźca, dbałości o dobrą kondycję własnego ciała w profilaktyce urazów. Najczęstsze urazy i ich przyczyny.
4. Jak ćwiczyć, na co zwrócić uwagę, od czego zacząć, jak progresować trening jeździecki – siła, wytrzymałość, koordynacja, stabilizacja.
CZĘŚĆ PRAKTYCZNA
5. Przykładowy trening jeźdźca – od ćwiczeń prostych do złożonych (problematycznych). Rozgrzewka przed treningiem, stretching po treningu – dlaczego to takie ważne? Ogólna oceny postawy każdego uczestnika – określenie największego problemu, nad którym uczestnik powinien się skupić, aby być lepszym jeźdźcem.

Dzień 2: zajęcia z zoofizjoteraupetką Justyną Kamińską

1. Czucie głębokie u jeźdźca – jaki ma wpływ na dosiad?
3. Psychologia dosiadu.
4. Pilates dla jeźdźca.
5. Ćwiczenia na równowagę.
6. Doskonalenie dosiadu w praktyce.

Dwudniowe warsztaty obejmują 15 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych. Zajęcia odbywać się będą w grupach maksymalnie piętnastu osobowych.
Zajęcia odbywają się na piłkach gimnastycznych, matach i sprzętach do równowagi, następnie każdy uczestnik może przystąpić do zajęć na pasie do woltyżerki.

Justyna Kalbarczyk
Zoofizjoterapauta w Ori-Cheval. Ukończyła technikum hodowli koni oraz technikum weterynaryjne. Jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na kierunku zootechnika o specjalizacji profilaktyka zootechniczna i rehabilitacja koni. Studiowała również na Politechnice w Walencji na kierunku Ingeniería Agroalimentaria y del Medio Rural. Posiada również uprawnienia instruktorskie i sędziowskie. Trenowała pod okiem trenerów polskich i zagranicznych. Bardzo duży wpływ na jej obecną wiedzę na temat dosiadu miała Hiszpańska Szkoła Jazdy. Zdobywała ją w Walencji pod okiem Francisco Flores Alarcon .
W 2014 roku zdobyła uprawnienia do kinesiotapingu ludzi KT1+KT2 w Bydgoszczy, a rok później otrzymała certyfikat Special course taping for Horses K-Active taping. Napisała pierwszą w Polsce pracę inżynierską na temat zastosowania kinesiotapingu u koni. W 2016 roku ukończyła studium zoofizjoterapii psów i kotów. Uczestniczyła w wielu wykładach oraz kursach odnośnie fizjoterapii oraz rehabilitacji zwierząt w kraju, a także za granicą. Praktykowała w Polsce, Anglii, Niemczech i Hiszpanii. Doświadczenie zawodowe zdobywa od 2010 roku, czynna zawodowo jest pod nazwą Ori-Cheval.

Daria Konstantynowicz
Fizjoterapeutka, absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku, od dzieciństwa związana z końmi. Swoje życie zawodowe wiąże z fizjoterapią koni oraz jeźdźców. Obecnie zajmuje się badaniem urazowości wśród jeźdźców trenujących skoki przez przeszkody. Na jeźdźca patrzy w sposób holistyczny, pełny, ze szczególnym zwróceniem uwagi na odpowiednią postawę i napięcie mięśniowe. Stara się uświadamiać jeźdźców, jak ważna jest świadomość własnego ciała oraz jego odpowiednie przygotowanie motoryczne, by w sposób optymalny dosiadać konia – zarówno w aspekcie zdrowia własnego, jak i zwierzęcia. Swoją wiedzę o ludzkim ciele stara się przekazywać jeźdźcom w taki sposób, by jak najefektywniej, z użyciem najmniejszego wysiłku własnego byli oni w stanie ustabilizować się i czerpać z jazdy tylko przyjemność. Należy tu zwracać uwagę na aspekt pracy „sam na sam ze sobą”, z ziemi, nie tylko na koniu. Często powinniśmy przygotowywać się do jazdy konnej zanim jeszcze wsiądziemy na konia – ułatwiłoby to nie tylko czerpanie przyjemności z jazdy, ale również przyczyniłoby się do tworzenia lepszej relacji z koniem. 90% nieporozumień na linii koń – człowiek wynika ze złego zachowania nas – ludzi. Stanowi to pierwszy czynnik niezadowolenia obojga w czasie jazdy. Można tego uniknąć stając się świadomym jeźdźcem, kontrolującym każdy swój ruch. Każda dziedzina sportu wymaga odpowiedniego treningu, nakierowanego na specyficzne, powtarzalne stereotypy ruchowe. Przygotowanie własnego ciała jest również bardzo ważne w profilaktyce urazów i zmian przeciążeniowych. Takim właśnie przekazem jeździectwa i jeźdźca samego w sobie zajmuje się Daria.

Cena szkolenia: 350 zł
Termin : 26-27.08.2017
Miejsce : Stajnia Amber Horse

Cena zawiera: udział w kursie, materiały dydaktyczne, przerwy kawowe.

Kontakt: Justyna Kalbarczyk
Tel: +48 600 910 988
e-mail: jk@oricheval.pl
Zgłoszenia proszę wysyłać mailowo.

Wyjazdy- WRZESIEŃ 2017
Wyjazdy CAŁA POLSKA- SIERPIEŃ 2017